Ukrayna savaşına 26 üyeli destek! 1,55 milyar dolarlık dev bütçe

humhum

Global Mod
Global Mod
Ukrayna savaşına 26 üyeli destek! 1,55 milyar dolarlık dev bütçe11.08.2022 20:13
Haber Kaynağı: İHA

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları yaklaşık 6 aydır sürme ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın ortak ev sahipliğinde Ukrayna için hibe konferansı düzenlendi. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Savunma Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen hibe konferansında bakanlar, Ukrayna’ya gelişmiş ek mali yardımla beraberce silah sistemleri, askeri terbiye, sayı namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Batılı ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı askeri yeteneklerini miktarını için 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’ya mali yardımını 113 milyon abd henüz artıracağını belirtti. Bodskov, “Bu, Avrupa ve özgür atlas üzerine inşa edildiği değerlere karşı tek savaştır. Bugün Ukrayna’yı sübvansiyon taahhüdümüzü yeniden teyit ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya savunma bakanlarının topçu sistemleri, mühimmat ve başka askeri teçhizat üretimini Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

“Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar”

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal olarak desteklemeye hazır olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna’ya yardım etme konusundaki isteğimiz artıyor”

İngiltere Savunma Bakanı Wallace yaptığı konuşmada, “Ukrayna’ya yardım etme konusundaki isteğimiz henüz bile artıyor. Bu toplantıdan henüz fazla taahhüt, henüz fazla finansman, henüz fazla terbiye sözü ve askeri yardım sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına yardımcı olmak ve Putin’in emellerinin muvaffakıyetsiz olmasını sağlamak için tasarlandı. Bu son askeri dayanak dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Rus saldırganlığına ve tefrik gözetmeden kullandığı silahlara karşı savunmasına sürme etmesini sağlayacaktır. Devam fail desteğimiz sayı açık tek mesaj gönderiyor, İngiltere ve uluslararası toplum yerde yasadışı savaşa karşı olmaya sürme ediyor. Omuz omuza duracak ve Putin’in işgaline karşı savunmalarına yardımcı olmak için Ukrayna’ya askeri yardım sağlayacağız” dedi.

“Rusya sayı konuda muvaffakıyetsiz oldu”

Rusya’nın sayı alanda kayıplara uğradığını söyleyen Wallace, “Rusya sayı konuda şimdiye kadar muvaffakıyetsiz oldu ve Ukrayna’yı işgal etmeyi asla başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve sürekli olarak değiştirildi. Yaklaşık 6 ağrı içinde yetişkin ve önemli kayıplar verdiler. Başkan Putin, yerde yaşananları almas saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı yalnız o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 ağrı sonra, ona ve tehdide karşı durmaya, Ukrayna’ya yardım etmeye uluslararası tek topluluk olarak hala kararlı olduğumuzu göstermek için buradayız” dedi.

Taahhüt edilen yardımın yarısından fazlası silah üretimi ve tedarikine harcanacak

Batılı ülkeler tarafından taahhüt edilen mali yardımın, yarısından henüz fazlasının silah tedariki ve silah üretiminin desteklenmesi için harcanacağı geri kalanının ise silah ve askeri teçhizatın yanı sıra askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’ya ayrıca 80 kilometre menzile sahip “önemli sayıda” hassas güdümlü M31A1 füzesi dahi bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı işgalinin gidişatını tebdil için uzun menzilli topçu silahlar bile karışma olmak üzere henüz fazla silah göndermesi için Batılı ülkelerden talepte bulunmuştu. Rus hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya henüz fazla silah vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.