Şoför nasıl yazılır TDK? ‘şoför mü’ yoksa ‘şöför mü?’

feateous

New member
Şoför nasıl yazılır TDK? ‘şoför mü’ yoksa ‘şöför mü?’02.08.2022 12:11 Son Güncelleme: 02.08.2022 12:12


Şoför yazılışı en sayı karıştırılan kelimeler arasında yer alıyor. Bu kelimenin gerçek yazılışını öğrenmek isteyen kişilerse Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne yöneliyor. İşte TDK’ya göre şoförün yazımı ile ilgili bilinmesi gerekenler…

ŞOFÖR NASIL YAZILIR?

Şoför kelimesi yazılışı genellikle ‘şöför’ şeklinde karıştırılsa bile aslında gerçek yazımı ‘şoför’ şeklinde olmalı. Yani ‘ö’ yerine ‘o’ kullanılmalı. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde ‘şöför’ araması yapıldığında ise ‘böyle tek söz yok’ uyarısı veriliyor.Doğru yazılışı ‘şoför’ olan kelimenin anlamı ise şöyle; sürücü, mesleği tekerlekli kullanmak olan kişi.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.