“Jedi’ın Dönüşü” 40 yaşına giriyor: “Yıldız Savaşları” üçlemesinin mükemmel sonu

humhum

Global Mod
Global Mod
“Jedi’ın Dönüşü”nün 40 yılı: Yetersiz bir Harrison Ford ve “Yıldız Savaşları”ndaki birçok tekrardan ilki hakkında.

40 yıl önce bugün, 25 Mayıs 1983’te “Star Wars: Jedi’ın Dönüşü” ABD sinemalarında gösterime girdi. “Star Wars” yaratıcısı George Lucas’ın (79) yönetmediği film, 1977’de başlayan orijinal üçlemeyi Harrison Ford’un (80) oynadığı “Star Wars” veya “Star Wars” ile kapattı. Kaçakçı Han Solo, Prenses Leia (Carrie Fisher, 1956-2016) ve Luke Skywalker (Mark Hamill, 71) birbiriyle bağlantılı üç “Yıldız Savaşları” üçlemesinin tarihinde tek kez tatmin edici bir şekilde.


Jedi’ın Dönüşü bununla ilgili.
Luke Skywalker güçlü bir Jedi olduktan sonra, genç kahraman Prenses Leia ile birlikte Tatooine’de karbonit içinde donmuş olan Han Solo’yu serbest bırakmayı başarır. Luke, 900 yıllık yaşamın ardından ölen ustası Yoda’yı ziyaret eder. Obi-Wan Kenobi’nin Güç Hayaleti (Alec Guinness, 1914-2000), Luke’a kötü adam Darth Vader’ın (David Prowse, Ses: James Earl Jones) gerçekten babası olduğunu ve Leia’nın da onun kız kardeşi olduğunu doğrular.


Bu arada İmparatorluk, bu kez Endor’un orman ayı üzerinde oluşturulan bir güç alanı tarafından korunan ikinci bir Ölüm Yıldızı inşa ediyor. İmparator (Ian McDiarmid, 78), Luke’u gücün karanlık tarafına çekmek ve onu kontrol etmek istiyor. Endor’da ve ayın üstündeki uzayda, Asi İttifakı ile İmparatorluk arasında ve bir yanda Luke Skywalker ile diğer yanda Darth Vader ve efendisi İmparator Palpatine arasında kesin bir hesaplaşma var.


Sonun başlangıcı
Bu özetten de görebileceğiniz gibi, “Star Wars” ilk kez “Return of the Jedi” da tekrarlanıyor. “Yıldız Savaşları”ndaki ilk Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesinden sonra, şeytani galaktik imparatorluk – ve George Lucas da – nihai yıkım silahını yeniden inşa etmekten daha iyi bir şey düşünemez.


Böylece, 1983’te, “Yıldız Savaşları” hayranları sinemada “Jedi’ın Dönüşü” nü gördüklerinde ilk kez – ama kesinlikle son değil – iyi bilinen ve tekrarlanan bir his aldılar. En azından Lucas’ın Endor ayında jeneratörü yok edilmesi gereken Ölüm Yıldızı’na koruyucu kalkanla yaptığı hile, aynı anda üç farklı yerde geçen bir film finali sağlayarak maksimum heyecan ve çeşitliliği garanti ediyor.


Harrison Ford artık Han Solo oynamak istemiyordu.
“Star Wars” yıldızlarından biri, “Jedi’ın Dönüşü”ne giden yolda biraz yorulmuştu bile. Han solo oyuncusu Harrison Ford, 1977’deki Star Wars’tan bu yana Raiders of the Lost Ark’ta (1981) Indiana Jones olarak ilk çıkışını yaptı ve daha sonra kült bilim kurgu filmi Blade Runner’da rol aldı. (1982), Ridley Scott (85).


Pandomimci, karakterinin az karmaşık olduğunu düşündüğü gerekçesiyle “Yıldız Savaşları” evrenine dönmek istemedi. Ford bir keresinde “Karakterin kendisinin nispeten zayıf olduğunu düşünmüştüm. Karakter için biraz karmaşıklık görmek isterdim,” diye açıklamıştı.


Rol arkadaşları Hamill ve Fisher gibi hemen üç filmlik bir anlaşma imzalamasa da, Ford geri dönüp Han Solo rolünü yeniden canlandırmaya ikna edildi.


“Yıldız Savaşları”nın yaratıcısı Lucas, “Jedi’ın Dönüşü”nde karakterinin ölmesi isteğini, en azından aktörün daha fazla devam filmini engellemek için yerine getirmedi – efsaneye göre, ticari deha ölen bir kişinin karakterlerinden korkuyordu. kahraman iyi satmaz. Ford’un dileği, Jedi’ın Dönüşü’nün son derece geç devamı olan Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (2015) ile gerçek oldu.


Baş belası
“Star Wars” hayranları arasındaki en büyük çekişme noktalarından biri “Return of the Jedi”daki şeker gibi Ewoks’lar. Çünkü gerçekçiliğe eğilimli neredeyse hiçbir izleyici, Endor ayının yerlilerinin İmparatorluğun teknolojik açıdan gelişmiş, askeri eğitimli fırtına askerlerini yenmek için yalnızca taş, ok ve Yaylı silahlı bir savaşta teslim olmasını istemez.


Evet, kötü diller, “Yıldız Savaşları” yaratıcısı Lucas’ın, çocuksu izleyicilere daha fazla pozitiflik getirmek ve belirli bir sevimlilik faktörüne uyum sağlamak için “Jedi’ın Dönüşü”ne Ewoks’ları dahil ettiğini bile iddia etti. Her halükarda Lucas, sevimli Ewoks’un Endor’un orman ayındaki savaşında tek başına zafer değil, dikkat dağıtma işlevi gördüğüne işaret ederek açıklama yapmak zorunda hissetti kendini. Star Wars destanının hayranları tarafından kabul edilmesindeki yaygın, yüksek derecede saçmalığın çok tipik bir örneği.


Yırtık bir Darth Vader ve üçlemenin en iyi sonu
Bu küçük eksikliklere rağmen, “Jedi’ın Dönüşü”, o zamandan beri “Yıldız Savaşları” evreninde benzeri olmayan bir üçleme sonunu temsil ediyor. Tabii ki, mazlumlar sonunda burada zafer kazanır ve hem Ölüm Yıldızı’nın koruyucu kalkanı için jeneratörü hem de korkunç tek yıkım makinesini yok eder.


Ancak “Return of the Jedi”daki çok daha heyecan verici son karşılaşma, açıklanamaz bir şekilde derin bir kuyu ile önemli bir güvenlik riski de içeren İmparator’un taht odasında geçiyor.


İmparator, Luke’u gücün karanlık tarafına çekmek için bir plan peşinde koşuyor. Sonunda “Ben bir Jedi’ım, tıpkı benden önceki babam gibi” sözleriyle bunu reddettiğinde, İmparator Luke’u öldürmek üzeredir. Ancak kendisini efendisi ile biyolojik oğlu arasında harikulade bir iç çatışmanın içinde bulan babası Darth Vader, onun yerine İmparatoru öldürür.


Ölümcül şekilde yaralanan Vader, oğlu Luke’u sadece bir kez kendi gözleriyle görmek ister. Aksi takdirde babasının hayatını kurtarmak için hiçbir girişimde bulunmayan Luke, ona dileği yerine getirir, yaşam destek kaskını Vader’dan çıkarır ve “Star Wars” izleyicileri ilk kez her şeyi telafi eden kötü adamın gerçek yüzünü görür. son, özverili eylemi.


Ewoks, Chewbacca (Peter Mayhew, 1944-2019), Han Solo ve co. bir parti verin, Luke, Anakin Skywalker’a bir Viking cenazesi bahşediyor ve dönüştürülmüş Sith Lordu, yine merhum Obi-Wan Kenobi ve bir güç ruhu olarak Yoda ile yakın bir uyum içinde görünüyor, ancak birdenbire tamamen farklı görünüyor…


George Lucas’ın Yıldız Savaşları Devam Filmi
Bunun George Lucas’ın “Yıldız Savaşları” evrenini devam ettirmesiyle ilgisi var. Her “Yıldız Savaşları” hayranının bildiği gibi, 1999 ile 2005 yılları arasında “The Phantom Menace”, “Attack of the Clones” ve “Star Wars” üçlemesinin en iyi ikinci finali olan “Revenge of the Dead”den oluşan sözde prequel üçlemesi yayınlandı. Sith’i yayınladı” ve Darth Vader’ın tarih öncesini anlattı.


Ancak Anakin Skywalker, “Klonların Saldırısı” ve “Sith’in İntikamı” filmlerinde aktör Hayden Christensen (42) tarafından canlandırıldı ve sonuç olarak “Bölüm VI – Dönüşü”nün sonundaki güç ruhu sahnesinde Darth Vader’ı da canlandırdı. Jedi -Şövalye” (ancak Vader’ın öldüğü önceki sahnede değil). Bu, tüm “Star Wars” hayranları arasında bir coşku fırtınasını tetiklemedi – ancak Star Wars destanının çok yönlü başarılı tek üçleme finalinin keyfini biraz azaltıyor.


SpotOnNews

#Konular