Fler, AfD’den alıntı yaptıktan sonra “bir daha asla canlı oynamamak” istiyor

humhum

Global Mod
Global Mod
“NDW 2005”
AfD tarafından araçsallaştırıldı: Rapçi Fler “bir daha asla canlı çalmamak” istiyor

2009 yılında bir konserde Rapçi Fler

© BRIGANI-ART / Imago Görseller

Eugene EppRapçi Fler’in “NDW 2005” şarkısı 18 yıl önce piyasaya çıktığında sinirleri bozmuştu. Şimdi AfD ondan alıntı yapıyor – rapçi kendini savunuyor ve kişisel sonuçlar çıkarmak istiyor.

2005 yılında, rapçi Fler bugüne kadarki en büyük liste başarısını elde etti: “NDW 2005” adlı şarkısı Almanya’da ilk ona girdi. “NDW”, “Yeni Alman Dalgası” anlamına gelir. Falco’nun büyük hiti “Rock Me Amadeus”un ritminde Fler, diğer şeylerin yanı sıra rap yapıyor: “Bugün davullar ve baslarla milli marş geliyor.” Artık şarkısı, 41 yaşındaki oyuncunun hiç de hevesli olmadığı hayranlar da buldu.Wuppertal’daki AfD fraksiyonu, Twitter’daki yazıdan alıntı yaptı: “Bu siyah, kırmızı ve altın – sert ve gururlu.” Gerçek adı Patrick Losenský olan Fler, çizgisinin bu şekilde ele alınmasından hiç hoşlanmadı. Rapçi, kişisel sonuçlarını hemen açıkladı: “Şu andan itibaren şarkıyı bir daha asla canlı çalma,” diye söz verdi Twitter hesabından.


Fler, AfD’ye karşı kendini savunuyor
Müzisyen, “‘alt kültür hip-hop’ dışında, metnimi saçmalıkları için kullanan çok fazla tuhaf var” diye şikayet etti. Ayrıca, artık 18 yaşında olan eseri yayınladığı için pişman olduğunu da belirtti. “Keşke o şarkıyı yapmasaydım” diye tweet attı.


Fler, şarkının ve ilk albümü “Neue Deutsche Welle”nin yayınlanmasından sonra kendisinin eleştirilere maruz kaldığını görmüştü. O sırada Fler, “1 Mayıs’ta vurulacağız” sloganıyla albümün reklamını yaptı. Metinlerinde milliyetçi sloganlar yaymakla suçlandı. Ancak Fler, açıklamalarında kendisini sağcı fikirlerden her zaman şiddetle uzaklaştırmıştı.


Dayanma gücü olan vuruşlar

Çok yıllık grafik: Apache 207 yeni bir numara – ancak zorlu rekabeti var
Rapçi, AfD’ye karşı yasal işlem başlatmak istiyor
AfD, partinin propagandasını yaptığı sözde “gurur ayı” vesilesiyle, LGBTQ+ topluluğundaki duruma dikkat çekmeyi amaçlayan Haziran ayındaki “Onur Ayı”na atıfta bulunarak onun sözlerini alıntılamıştı. Fler, başka bir tweet’te AfD’ye karşı yasal işlem başlatmak istediğini duyurdu.


Diğer müzisyenler de AfD’nin şarkılarını araçsallaştırmasından şikayetçi. Pop yıldızı Max Giesinger partiyi etkinliklerde “80 milyon” şarkısını çaldığı için dava etti. En son Böhse Onkelz grubu – görünüşe göre avukatların yardımıyla – AfD’li siyasetçi Björn Höcke’nin şarkılarından birini seslendirmesine direndi.


kaynaklar: Twitter’da Fler / Twitter’da AfD Wuppertal


ABD'li rapçi Pusha T kameraya poz veriyor.Videoyu izleyin: Jay-Z, Eminem, Pusha T, Snoop Dogg, 50 Cent – rapçilerin sahne adlarını nereden aldıkları genellikle ilk bakışta net değildir. Burada, ABD hip-hop’unun sayısız harikasının isimlerinin arkasında ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

#Konular