Edebiyat: Ölümsüz Dedektif: Sherlock Holmes’un 130 Yılı

humhum

Global Mod
Global Mod
edebiyat
Ölümsüz Dedektif: Sherlock Holmes’un 130 Yılı

Londra’daki Sherlock Holmes Müzesi önünde polis kıyafeti giymiş bir çalışan. Fotoğraf

© Benedikt von Imhoff/dpa


Kötü Profesör Moriarty ile bir düelloda adamlar bir şelaleden aşağı düşerler; Sherlock Holmes’un 1893’teki sözde ölümü İngiltere’de şok dalgaları yaratmıştır. Londra’da bazı hayranlar hâlâ dedektifin mezarını arıyor.

Muhtemelen hiç yaşamamış en ünlü İngiliz 130 yıl önce öldü. Rakibi Profesör Moriarty ile şiddetli bir kavga eden Sherlock Holmes bir şelaleden düştü ve öldüğü varsayıldı. Arthur Conan Doyle bunu “Strand Magazine”in Aralık 1893 sayısında anlattı ve kendisinin de bunu bilmesi gerekir. Sonuçta Sir Arthur, Sherlock Holmes’un yaratıcısıdır. Ama ölüm böyle bir şeydir.


Laura von Ehrenstein gülümseyerek “Yüzde yüz yaşıyor, hemen köşede ve her an geri gelebilir” diyor. Elbette pozisyonu nedeniyle bunu söylemek zorunda: Von Ehrenstein, Londra’daki özel Sherlock Holmes Müzesi’nin başkanlığını yapıyor. Ancak Alman-İngiliz kadını birçok açıdan kesinlikle haklı.


Her şeyden önce Sherlock Holmes, Doyle’un İsviçre’deki Reichenbach Şelalesi’ndeki muhteşem düelloyu haber yapmasından 130 yıl sonra ölümsüz kaldı. Yazar, dört roman ve düzinelerce kısa öyküde, “Usta Dedektif”in yaklaşık kırk yıl boyunca yürüttüğü başarılı araştırmaları anlattı.


Holmes, “Son Sorun”da İsviçre şelalesindeki sözde ölümünden 30 yıldan fazla bir süre sonra hayatta kaldı. Doyle aslında araştırmacıyı mecazi anlamda gömmek istiyordu. Holmes’tan bıkmıştı ve Ehrenstein’ın anlattığına benzer başka hikayelere odaklanmak istiyordu. Ancak direniş ve öfke çok büyüktü.


Hayal kırıklığına uğrayan taraftarlar yas kurdelesi taktı


Müze müdürü, “Birçok insan öldükten sonra siyah bileziklerle siyah giyiyordu çünkü yas tutuyorlardı” diyor. “Çok tanınmış, çok popüler birinin öldüğünü sanıyorlardı.” Kahramanın ölümü “Strand Magazine” için ciddi sonuçlar doğurdu: Görünüşe göre 20.000 okuyucu aboneliklerini iptal etti. Bu, dergiyi yıkımın eşiğine getirdi ve editörler Doyle’u, kazançlı bir teklifin yardımıyla Holmes’u diriltmeye ikna etti.


1903’te diziye devam etti ve “Boş Ev” de Holmes’un düşüşten nasıl kurtulduğunu anlattı. Doyle, 1901’de muhtemelen en çok bilinen romanı olan “Baskervillerin Tazısı”nı yaratmıştı.


Sistematik araştırmacının ideal imajı


Kareli bir takım elbise ve şapka, elinde bir pipo ile bir koltukta oturan, asistanı Doktor Watson ile sohbet eden, tüm ipuçlarını ve ifadeleri kesin olarak inceleyen Sherlock Holmes’un hikayeleri, sistematik dedektifin resmini çizmiştir. Doyle muhtemelen polis memurlarının bilimsel yöntemleri dikkate almasını sağlayan ilk yazardı. Agatha Christie gibi polisiye yazarlarına ilham kaynağı oldu. Dedektifin sakin ve keskin karakteri bugün hala TV araştırmacısı “Müfettiş Barnaby” gibi rollere yansıyor.


Holmes sinema oyuncusu Benedict Cumberbatch bir keresinde rolünü “aksiyon adamı ve büyük, büyük düşünür” olarak tanımlamıştı. “İnsanları kürsüden düşürebilecek ve bir saniyede üstünlük sağlayabilecek jilet gibi keskin bir zekası var.” Gerçek memurlar için bile Holmes bir rol modeldir. Von Ehrenstein, “Birçok polis memuru müzeyi ziyaret ediyor. Basitçe söylemek gerekirse: O benim ikonum. Onunla büyüdüm ve onun sayesinde polis memuru oldum” diyor.


Müze müdürü ve ekibi hikayelerin zamanını olabildiğince özgün bir şekilde yansıtmak istiyor. Öyle ki müzenin adresi -resmi izin sayesinde- Holmes’un hikayelerinde yaşadığı yerle aynı: 221b Baker Sokağı. Viktorya tarzında dekore edilen ev aslında 239 numara. Kapının önünde bir çalışan, ziyaretçileri “Bobby” diye selamlıyor.


Sherlock Holmes’un mezarı nerede?


Von Ehrenstein, “Birçok misafir, ziyaretlerinden sonra Sherlock Holmes’un var olmadığını bile bilmiyor veya bilmek bile istemiyor” diyor. “Bazen bize soruluyor: Sherlock Holmes’un mezarını nerede görebiliriz?” Londra şehri kesinlikle bu duyguyu teşvik ediyor. Müzenin bir köşesinde, Baker Sokağı metro istasyonu çıkışında, araştırmacının sanki gerçek bir insanmış gibi heykeli var. Ayrıca İngiliz başkentinde dedektifin izinde yürüyüşler de yapılıyor.


Özellikle 2010’lu yıllarda yayınlanan BBC televizyon dizisi “Sherlock”, eski kurgusal karakterin genç izleyiciler tarafından ve tüm dünyada tanınmasını sağladı. Von Ehrenstein, bazı hayranların İngiliz Holmes oyuncusu Cumberbatch’in gerçek dedektif olduğuna inandığını söylüyor. Kalıcı popülerlik çok büyük: Şubat ayında bir Holmes rock müzikalinin prömiyeri Newbury, İngiltere’de yapıldı.


Müze müdürü veda ederken “Sherlock Holmes’u biraz Noel Baba’ya benzetiyorum” diyor. “Eğer buna gerçekten inanıyorsan ve aksini bilmek istemiyorsan, o zaman oradadır.”


dpa

#Konular