Bugün Mickey Mouse’un doğum günü: 95 yıldır ortalıkta

humhum

Global Mod
Global Mod
Disney simgesi
“Her şey bir fareyle başladı” – Mickey 95 yaşına girdi

Bugün Mickey Mouse’un doğum günü

© Ursula Düren/dpa


O bir çocukluk kahramanıdır ve hatta yetişkinler arasında kült statüsüne sahiptir: Mickey Fare. Çizgi film yıldızının başlangıçta tamamen farklı bir isme sahip olması gerekiyordu. Hatta bazı ülkelerde yasaklandı.

Mickey Mouse 95 yaşında ama görünen o ki çizgi film yıldızı hiç yaşlanmıyor. Yaratıcı Walt Disney bir keresinde dev şirketi hakkında şöyle demişti: “Umarım tek bir şeyi asla gözden kaçırmayız: her şey bir fareyle başladı.” Mickey dünya sahnesinde ilk kez 95 yıl önce 18 Kasım Cumartesi günü “Steamboat Willie” adlı animasyon filminde görüldü. Bazı doğum günü gerçekleri:


Mickey Mouse’a bir yıldız
Mickey, Hollywood Walk of Fame’e giren ilk kurgusal karakterdir. Çok gıpta edilen yıldız, Kasım 1978’de 50. doğum günü için verilmişti. Küçük kemirgen, tabiri caizse bir öncüydü; çünkü Donald Duck, Kurbağa Kermit gibi pek çok karakter artık muhtemelen dünyanın en ünlü kaldırımına katılmıştır. ve Shrek.


Yalnızca Doğu Almanya’da yasaklanmakla kalmadı
Mickey Mouse and Co.’nun çizgi romanları Doğu Almanya’da yasaklandı. Sosyalistlerin yanıtı Mosaik dergisi oldu. Ünlü fare diğer ülkelerde de zor günler geçirdi. Örneğin Romanya 1930’larda Disney ikonunu yasakladı. New York’taki Romen Kültür Enstitüsü, karakterin çocukları korkutabileceği gerekçesiyle sinemalarda gösteriminin yasaklandığını yazıyor.


Topolino, Mi Lao Shu ve Co.
Birçok ülkede Mickey, orijinal adı Mickey Mouse ile tanınır. Almanya’da olduğu gibi, isimleri başka yerlerde çok az değiştirildi. Örneğin İtalya’da bunun artık kelimenin orijinal sesiyle pek ilgisi yok. Orada karakterin adı Topolino’dur, Almanca’da: küçük fare. Mickey, Çin’de Mi Lao Shu olarak, İsveç’te ise Musse Pigg olarak bilinir.


Tavşandan fareye
Animasyon vizyoner Walt Disney’in aklına karakter fikri New York’tan Los Angeles’a giden bir tren yolculuğu sırasında geldi. Bir yarışmacı, daha önce başarılı olan çizgi roman tavşanı Oswald’ın haklarını yeni kapmıştı. Daha sonra “Yani yalnızdım ve hiçbir şeyim yoktu” dedi. “Ama aklımın bir köşesinde bu fare vardı. Çoğu insan (ben de dahil) ondan biraz korksa da, farenin sevimli bir karakteri vardır.” Eşi Lillian’ın başlangıçta planlanan Mortimer Mouse adını çok eski moda bulduğu söyleniyor.

Yeni “Mickey Fare”
Donald Duck orman kampına nasıl geldi?

Resimler

15 Ocak 2015

Yaratıcıdan fare sesine
İlk filmlerde Mickey yalnızca sesler ve ünlemler çıkarıyordu. “Sosisli sandviç! Sosisli sandviç!” İlk gerçek sözler “Karnival Çocuğu” (1929) filmindeydi. O zamanlar birçok çizgi filmin müziğini de besteleyen Carl William Stalling tarafından konuşulmuştu. Ancak Disney’in kendisi de ilk günlerde zaman zaman fareye sesini verdi. Almanya’da seslendirme sanatçısı ve aktör Mario von Jascheroff bunu uzun yıllardır yapıyor.


Evet
DPA

#Konular